Iz Doma zdravlja Bratunac potvrđeno je da se 15 osoba javilo sa simptomima trihineloze, dok je 12 poslato je na dodatne analize, a kod 9 pacijenata dijagnostikovano je ovo oboljenjem.
Sumnja se da bi broj pacijenata sa simtomima trihineloze mogao biti veći jer je sporno meso konzumiralo više desetina ljudi.
Prema tvrdnjama zaraženih, meso je konzumirano nakon pregleda veterinarskih službenika i slučaj je prijavljen policiji.
Prouzrokovač ovog oboljenja je Trichinella spiralis. Parazit spada medu najmanje crve, patogene za čovijeka.
Efikasan lijek za ovu bolest ne postoji. Srećom, u najvećem broju slučajeva ona je samoograničavajuća i povoljnog toka uz simptomatsko liječenje.
Šta je eSrebrenica.ba? eSrebrenica.ba jedan je od najčitanijih news portala u regiji istočne BiH i pokriva vijesti iz opštine Srebrenica iz domena kulture, sporta, turizma, ekonomije, mladih i zabave.
Copyright © 2013-2019 eSrebrenica.ba
You must be logged in to post a comment Login