Narodna biblioteka Srebrenica postavila je izložbu o Zvonimiru Šubiću čime se obilježava 120 godinu od rođenja srebreničkog pripovjedača i romanopisca koji je danas gotovo zaboravljen.
Izložba govori o jednom srebreničkom piscu koji je stvarao u prošlom vijeku a u mnogim dijelima opisao Srebrenicu, okolinu i ljude.
Zvonimir Šubić je osnovnu školu završio u Srebrenici, gimnaziju u Beogradu. Službovao u Beogradu kao dnevničar u Direkciji pošta, Državnom savetu i Upravi Državnih monopola. Prvi rad objavio je u časopisu „Venac“, priču „Ljuša“.
Dobitnik je književnih nagrada redakcije „Politike“ za roman „Kobna zamena“ iz 1931. godine i Društva prijatelja umjetnosti „Cvijeta Zuzorić“ za pripovijetku „Fazlića potok“ 1932. godine. Bio je član Udruženja književnika Bosne i Hercegovine.
Kao pripovijedač Zvonimir Šubić se pojavljuje 1927. godine sa pripovijetkom „Ljuša“ koju objavljuje u „Vencu“. Prvu knjigu pripovijedaka „Fazlića potok“ objavio je 1934. godine a 1935. godine objavljen je njegov roman o braku „Heroj u papučama“ i 1937. godine roman „Kaljuga“. Neposredno posle Drugog svjetskog rata objavio je dvije zbirke pripovijetki „Pred spomenikom“ 1947. godine i „Pripovijetke“ 1952. godine u kojima pretežno obrađuje gradsku a manje seosku sredinu. Roman „Kad se carstva mijenjaju“ objavljen je 1955. godine.
Obajvio je djela: Fazlića potok (pripovijetke, 1934.), Heroj u papučama (roman, 1935.), Kaljuga (roman, 1937.), Pred spomenikom (pripovijetke i crtice, 1947.), Pripovijetke (1952.), Kad se carstva mijenjaju (roman, 1955.), Izabrana djela I, Seljaci (pripovijetke, 1957.), Bez krivice kriva i druge pripovijetke (1963.), Izabrana djela I-III (1969.).
Zaboravljen od svojih
Narodni univerzitet u Srebrenici, ustanova koja je postojala sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka, nosila je ime ovog zaboravljenog književnika.
Čitaoci djela Zvonimira Šubića imaju mogućnost da kroz zapažanja ovog našeg književnika zavire u riječima oslikanu srebreničku prošlost, period koji je prošao prije jednog vijeka.
Nažalost, o Zvonimiru ne da se malo zna, nego kao da je potpuno potonuo u zaborav. U njegovoj rodnoj Srebrenici nijedna ustanova, ulica ili manifestacija ne nose njegovo ime.
Zvonimir Šubić preminuo je 1956. godine u Sarajevu, ali sjećanje na njega i njegov život ostaje zapisano u djelima itekako značajnim za srebreničku kulturu i tradiciju.
Izložba radova Zvonimira Šubića biće izložena do kraja januara 2019. godine čime NBS svake godine nastavlja sa sjećanjem na ovog srebreničkog pisca.
Šta je eSrebrenica.ba? eSrebrenica.ba jedan je od najčitanijih news portala u regiji istočne BiH i pokriva vijesti iz opštine Srebrenica iz domena kulture, sporta, turizma, ekonomije, mladih i zabave.
Copyright © 2013-2019 eSrebrenica.ba
You must be logged in to post a comment Login